Statystyki #rowerowyrownik
#rowerowyrownik @

Kwadraty - FAQ

Zabawa polega na "zaliczaniu obszarów" przez które przebiegają twoje ślady GPS zebrane podczas wypraw/treningów zarejstrowanych za pomocą aplikacji Strava.
Mapę świata podzieliliśmy siatką kwadratów (w rozmiarze około 1.52 km na 1.52 km).
Kwadrat oznacza się jako zaliczony jeżeli ślad twojej aktywności przebiega przez jego obszar (wystarczy że ślad GPS przecina granicę kwadratu kilkanaście metrów).

Kwadraty w podstawowej wersji dzielą się na 3 rodzaje:

Czerwony (Tile) - Każdy indywidualny zaliczony kwadrat,
Zielony (Max cluster) - Zaliczone kwadraty które otoczone są z każdej strony (bez skosów) przez czerwone (zaliczone) kwadraty.
Niebieski (Max square) - Największy kwadratowy obszar uzyskany z połączonych ze sobą indywidualnych (czerwonych i zielonych) kwadratów.

Orginalny pomysł pochodzi ze strony Veloviewer.com , do wyświetlania kwadratów na mapie używamy danych ze Statshunters.com

Na wykopie na tagu #kwadraty dzielimy się swoimi zdobytymi kwadratami, można także dołączyć do wspólnej heatmapy utworzonej ze wszystkich kwadratów zebranych przez uczestników zabawy:



Musisz posiadać konto na Stravie i odwiedzić stronę Statshunters.com . Następnie zostaniesz poproszony o połączenie z kontem na Stravie, co robisz poprzez kliknięcie przycisku "Connect with Strava", a następnie zalogowanie się do swojego konta.
Po zalogowaniu Statshunters pobierze dane twoich treningów ze Stravy - zależnie od ilości treningów może to chwilę potrwać, podczas ładowania wyświetlane jest okienko które można zamknąć - dane dalej będą wczytywane w tle.



Po załadowaniu twoje treningi pokazane są na interaktywnej mapie, każdy ślad można kliknąć aby wyświetlić statystyki itp., jednak teraz skupimy się na wyświetleniu twoich "explorer tiles", aby to zrobić należy kliknąć na ikonę w prawym górnym rogu, a następnie zaznaczyć opcję "Show explore tiles". Aby poprawić czytelność można odznaczyć opcję "Show activities" która ukrywa ślady GPS.



Po kliknięciu na kwadrat pojawia się dymek z informacją o ilości "zdobytych" kwadratów. Poszczególne kolory reprezenują ilości kwadratów zdobytych, maksymalny klaster - czyli liczba kwadratów "otoczonych" innymi kwadratami, i Max sqare - czyli maksymalny "duży" kwadrat jaki można zbudować ze zdobytych mniejszych.



Informację tekstową o zdobytych kwadratach można także wyświetlić w Statshunters na stronie https://www.statshunters.com/statistics/tiles



Podstawowa zasada jest taka, że Kwadraty zbieramy siłą własnych mięśni. Rower, rower wodny, kajaki, bieganie, trekking, skituring, biegówki etc.
Bez użycia wspomagania typu e-bike, hulajnoga elektryczna, skuter, samochód, helikopter etc.


Nie tagujemy #kwadraty jeżeli nie dodajemy nowych kwadratów lub wpisu bezpośrednio związanego z kwadratami.
Przykład złego tagowania: "miałem jechać po #kwadraty ale nie pojechałem :)"
Przykład dobrego tagowania: "Mirki spod tagu #kwadraty, wiecie dlaczego nie wyświetla mi się heatmapa/zaliczony kwadrat/etc.

Ogólnie na #kwadraty akcja nastawiona jest na zdobywanie kwadratów na rowerze, jednak aby dołączyć do wspólnej mapy nie trzeba dodawać dystansów na równiku (chociaż jest to mile widziane), wystarczy się zarejestrować na: https://register.rowerowyrownik.cf/.

Lista uczestników na mapie nie jest identyczna z tą dostępną w menu Lista uczestników, gdyż nie wszyscy uczestnicy chcą upubliczniać pozycje swoich zdobytych kwadratów.

Poniższy opis dotyczy dodania się tylko na liście uczestników z lewego menu, rejestracja na mapie opisana jest powyżej.

#kwadraty zbieramy przy okazji akcji #rowerowyrównik na wykopie, najlepiej dołączyć poprzez dodanie nowego wpisu zgodnie z formułą zawartą w regulaminie równika, ten dostępny jest z menu z lewej w zakładce Główna, polecany skrypt do dodawania wpisów znajduje się pod adresem http://wykopaktywny.pl

Aby dołączyć do listy uczestników zabawy należy w opisie wpisu na #rowerowyrównik podać informację o swoich kwadratach, max cluster i max square w następującej formie:

Explorer Tiles: 1280
Max cluster: 140
Max square: 10 x 10


(Skrypt jest elastyczny - wczyta informacje pod warunkiem zachowania kolejności słów: tiles, cluster, square lub square, cluster, tiles, więc poniższe przykłady również zostaną wczytane)

tiles: 1280 (jeśli prywatnie śledzisz przyrosty można je tutaj dodać)
cluster: 140 (+10)
square: 10 x 10 (+1)


(Tiles: 1280 (+35)/Cluster: 140 (+10)/Square: 10x10 (+1))

Dodatakowo można podać też swój share link ze Statshunters:

https://www.statshunters.com/share/3ea515c3b7f4

Nowy share link można utworzyć pod adresem https://www.statshunters.com/share

Aby ułatwić sobie planowanie tras pod zdobywanie kwadratów polecamy przeczytać te wskazówki:
https://www.wykop.pl/wpis/56589563/do-kwadraty-dolaczylo-troche-osob-wiec-wrzucam-moj/ (wraz z komentarzami).

Przykład prawidłowego pełnego wpisu:



Orginalny wpis na wykopie stworzony przez @Vel_Makarena:
https://www.wykop.pl/wpis/56955675/kwadraty-rowerowyrownik-rower-w-jaki-sposob-ulepsz/

Serwisy takie jak: Rowerowyrownik.pl(mapa), Strava, Komoot, Statshunters, Locus Map, Mapy.cz, Yanosik oraz wiele innych serwisów tym nawigacje, korzystają z otwartych źródeł danych OpenStreetMap.
Aby sprawić by istniejące/nieistniejące: drogi, ścieżki, chodniki czy też budynki znalazły się na mapie, lub by z niej zostały usunięte należy wejść na stronę:
https://www.openstreetmap.org/#map=6/51.827/19.723

Krok 1. Jeśli posiadamy plik ze śladem gps to należy założyć konto, by móc przesłać ślad trasy do serwisu OpenStreetMap.
Krok 2. Po założeniu konta wysyłamy ślad gps. Można go wysłać anonimowo, lecz musimy posiadać konto.
Krok 3. Po wysłaniu śladu trasy lub bez wysyłania śladu przybliżamy mapę do miejsca które chcemy zgłosić.
Klikamy na dymek+ który znajduje się po prawej stronie. Dokładnie nanosimy pinezkę na dany obszar i opisujemy swoją uwagę.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Uwagi
Przykład takich uwag:
-“Proszę o utworzenie drogi polnej. Udostępniłem ślad gps.”
-“Proszę o usunięcie tej ścieżki. Znajduje się ona na prywatnej posesji.”
Można wykonać zdjęcie, wrzucić go na imgur.com i wkleić link ze zdjęciem w treści zgłaszanej uwagi. Znacznie ułatwimy tym pracę edytorom. Jeśli chcemy dodać samą uwagę, bez udostępniania śladu gps to nie musimy zakładać konta aby utworzyć zgłoszenie/uwagę na mapie. Proponuję jednak założyć konto, bo czasem ktoś zostawi nam informację zwrotną a my bez posiadania konta nie dowiemy się o tym.

Mapę edytują wolontariusze. Nie ma ich zbyt dużo, bo to tylko 100 osób na całą Polskę. Edytują oni mapę w swoim wolnym czasie.
Mapa tworzona jest na podstawie zdjęć lotniczych(ortofotomapy), wiedzy lokalnej, oraz na podstawie śladów gps, które znacząco ułatwiają sprawę gdy teren jest zadrzewiony.
Proponuję aby udostępnić link do utworzonej uwagi we wpisie pod tagiem #kwadratymapa , wtedy osobiście zajmę się wprowadzeniem tej zmiany na mapie, dzięki czemu szybciej znajdzie się ona na mapie.

Orginalny wpis na wykopie stworzony przez @uysy:
https://www.wykop.pl/wpis/60488989/latwy-sposob-zeby-sprawdzic-czy-wjechalo-sie-w-kwa/

Wchodzimy na stronę:
https://liscopridge.nomi.cz/statshunters/

Wrzucamy według instrukcji swój URL Share ze strony SH, do pobrania tutaj:
https://www.statshunters.com/share

Zaznaczamy lub nie, ptaszka który dodaje ramki kwadratów (zamula Locusa na telefonie, z Google Earth ramki działaja OK). Można śmiało tego nie zaznaczać, kwadraty ładnie widać.
Pobieramy plik KML, przesyłamy sobie na telefon.
Dodawanie pliku KML w LOCUS MAP:
https://docs.locusmap.eu/doku.php?id=manual:user_guide:items:management

Dodawanie pliku KML w Google Earth:
https://support.google.com/earth/answer/7365595?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=en


Krótka odpowiedź: Jest to kwadrat o boku długości około 1.5 km.

Na tej stronie używamy "standardowych" kwadratów Statshunters i Veloviewer, czyli powstałych w wyniku podzielenia mapy OpenStreetMap siatką na 14-tym poziomie przybliżenia mapy. Daje to siatkę o rozmiarze 2¹⁴ x 2¹⁴, czyli 268 435 456 kwadratów. Rozmiar kwadratów nie jest jednakowy na wszystkich długościach geograficznych - na równiku jest największy, zbliżając się do bieguna rozmiar kwadratu się zmniejsza.